Tanzania Zanzibar

Tanzania

Tanzania to państwo położone we wschodniej Afryce na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Wschodni subregion Afryki skupia na sobie 20% rynku turystycznego kontynentu, a Tanzania znajduje się w pierwszej trójce odwiedzanych krajów, po Kenii i Mauritiusie.

Państwo powstało z połączenia dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki oraz Zanzibaru. Nazwa Tanzania pochodzi z połączenia pierwszych sylab nazw obu krajów – TAN+ZAN. W skład republiki federacyjnej Tanzanii weszła również wyspa Pemba położona w pobliżu Zanzibaru. Stolicą kraju jest Dodoma.

Plaża Tanzania Zanzibar
Wakacje na Zanzibarze - taka plaża czeka

Tanzania graniczny z Burundi, Kenią, Malawi, Mozambikiem, Rwandą, Ugandą, Zambią oraz Demokratyczną Republiką Konga. Większą część państwa zajmuje płaskowyż Unyamwezi (wys. 900–1500 m n.p.m.), przeciętych rowami tektonicznymi, które należą do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. W środkowej części znajduje się Wielki Rów Wschodni, a wzdłuż zachodniej granicy biegnie Wielki Rów Zachodni. Tu położona jest również najwyższa góra Afryki – Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). W północno-zachodniej części kraju leży Jezioro Wiktorii o powierzchni 68,8 tys. km², co sprawia, że jest to największe jezioro Afryki, największe tropikalne jezioro świata, drugie jezioro słodkowodne świata, trzecie pod względem powierzchni i ósme pod względem objętości na świecie. Wzdłuż granicy z Republiką Konga rozciąga się Jezioro Tanganika. Oba jeziora wchodzą w skład Wielkich Jezior Afrykańskich. Największa rzeka to Rufidżi.

Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy. W zależności od części kraju klimat jest wilgotny (góry i wybrzeże) lub suchy (na płaskowyżach w głębi kraju).

Tanzania to jednak przede wszystkim różnorodność parków narodowych, takich jak Ngorongoro, Selous czy Serengeti, w których poza „wielką afrykańską piątką” (lew, słoń afrykański, bawół afrykański, nosorożec czarny oraz lampart) zamieszkuje kilkadziesiąt tysięcy innych egzotycznych zwierząt. Ostatni z nich, Park Narodowy Serengeti, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyprawy safari to jeden z najlepszych sposobów na poznanie prawdziwej Afryki.

Poza przyrodniczymi atrakcjami, warto odwiedzić także tutejsze miasta takie jak Dar es Salaam, stolicę – Dodomę czy Arushę, w której znajduje się największy w Afryce polski cmentarz. Nie sposób także ominąć ‘wyspę przypraw”, czyli Zanzibaru.

Regiony turystyczne Tanzanii

  • Zanzibar, Pemba i Mafia – wyjątkowe, tropikalne wyspy z pięknymi plażami;
  • Wybrzeże Oceanu Indyjskiego – tropikalna fauna i flora w połączeniu z rajskimi plażami i lazurowymi wodami;
  • Tanzania Północna – słynne jezioro, najwyższa góra kontynentu, przepiękne sawanny, różnorodność krajobrazu oraz afrykańskie zwierzęta;
  • Tanzania Środkowa – region obejmuje Dodomę, stolicę kraju, oraz jeden z najbardziej znanych parków narodowych – Selous.
  • Tanzania Południowa – jeziora, góry oraz dzika przyroda.
  • Tanzania Zachodnia – gorące ziemie zamieszkałe przez dzikie zwierzęta i pokryte afrykańską florą.

Atrakcje turystyczne Tanzanii

Parki narodowe

Park Narodowy Arusha – znajdują się tu zarówno tropikalne lasy, jak i rozległe sawanny. Położony jest tutaj również wygasły wulkan Meru, będący piątą co do wysokości górą Afryki;

Park Narodowy Serengeti – leżący w północnej części kraju, najstarszy park narodowy Tanzanii. Jest również największym parkiem w całej Afryce. Park ten obejmuje głównie tereny sawanny, na której można podziwiać dziko żyjącą przyrodę, w tym „wielką piątkę”. Główną atrakcją są coroczne migracje zwierząt. Park Serengeti wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Kilimandżaro – Kilimandżaro jest najwyższym w Afryki oraz jednym z największych szczytów na świecie. Góra składa się z trzech nieaktywnych wulkanów. Na szczyt można dotrzeć jednym z kilku szlaków z asystą przewodnika.

Inne miejsca warto odwiedzenia

Dar es Salaam – to najważniejsze miasto Tanzanii, kiedyś wioska rybacka, dziś znajduje się tutaj port. Niestety, jak w wielu innych afrykańskich miastach, bardzo widoczne jest tutaj rozwarstwienie społeczne. Warto zobaczyć tutejsze centrum z charakterystycznych targiem Kariakoo oraz wieżą zegarową. W mieście znajduje się również Muzeum Narodowe, położone w Ogrodach Botanicznych, w centrum. Warto zobaczyć tutejszą wystawę archeologiczną oraz tą prezentującą historię niewolników
z Zanzibaru. Około 10 km od centrum, mieści się muzeum-wioska, gdzie można zobaczyć autentyczne budynki mieszkalne, charakterystyczne dla różnych regionów Tanzanii. W weekendy organizowane są tutaj przedstawienia tradycyjnych tańców. Niedaleko miasta znajduje się Olster Bay, czyli przepiękna plaża położona najbliżej miasta. W mieście trudno jest znaleźć noclegi, ponieważ przyjeżdża tutaj spora część turystów odwiedzających Tanzanię. Tutaj znajduje się także międzynarodowe lotnisko oraz dworzec autobusowy skąd możemy dojechać do różnych miejsc w kraju.

Zanzibar, znana także pod nazwą „Wyspa Przypraw” – jest to rajska wyspa położona na Oceanie Indyjskim, którą od wieków odwiedza niekończąca się liczba turystów. Stanowiła ona centrum zainteresowań Sumerów, Egipcjan, Fenicjan, Indian, Chińczyków, Arabów, Holendrów oraz Anglików. Antyczne centrum miasta nazywane „Miastem z kamienia”, jest jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Spacerują wąskimi ulicami z pięknymi domami z portalami ma się wrażenie błądzenia po labiryncie. Są tutaj sklepy, bazary, fortece, pałace Sułtanów, dwie ogromne katedry, łaźnie miejskie, a także piękne kolonialne kamienice. Na Zanzibar łatwo dolecieć lokalnymi liniami lotniczymi Air Tanzania, które organizują jeden lot dziennie między Dar es Salaam a Zanzibarem, z wyjątkiem czwartku i niedzieli.

Arusha – to czwarte co do wielkości miasto Tanzanii. Leży około 20 km od centrum Parku Narodowego Arusha, nad którym góruje wygasły wulkan Meru. Miasto jest jednym z najbardziej zadbanych i malowniczych w kraju. Dla polskich turystów miejscem wartym zobaczenia jest cmentarz polskich uchodźców, którzy przetrzymywani byli tutaj podczas II wojny światowej.

Informacje praktyczne

Waluta: szyling tanzański

Wiza: można uzyskać w placówkach dyplomatycznych, a także na głównych przejściach granicznych. Koszt wizy pobytowej, ważnej 90 dni, to 50 euro;

Czas – polski + 2 godziny;

Szczepienia – wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze, natomiast zalecane przeciw żółtaczce. Inne zagrożenia zdrowotne to malaria, AIDS, ogniska cholery (w wielu rejonach kraju), dżuma endemiczna (w atrakcyjnych turystycznie górach Usambara – okolice miejscowości Lushoto), skażenie bakteryjne wody (ameba, pałeczki duru brzusznego)

Język – w Tanzanii poza dużymi miastami, Zanzibarem i parkami narodowymi znajomość języka angielskiego jest słaba; powszechnie używany jest język suahili.

Tanzania Zanzibar
Zachód słońca na Oceanie Indyjskim widziany z wyspy Zanzibar

Byliście w Tanzanii? Pochwalcie się fotkami!

Joanna Bienek

Dodaj komentarz