Gruzja

Gruzja, lub jeśli potraficie czytać po gruzińsku to: საქართველო, Sakartwelo, jest państwem na Zakaukaziu, czyli Kaukazie Południowym. Choć Gruzja jest bliska naszym sercom, jest położona geograficznie dalej niż nam się wydaje, bo w Azji.

GRUZJA
Stolica: Tbilisi
Waluta: lari (GEL), 1 GEL = 100 tetri
Język urzędowy: gruziński
Inne języki: rosyjski, angielski
Patronem Gruzji jest św. Jerzy.

Czy potrzebuję wizy do Gruzji?

Wizy de facto nie obowiązują. Polacy i obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie wjechać i przebywać w w Gruzji do 360 dni. Od stycznia 2011 r. obywatele UE mogą podróżować do Gruzji tylko z dowodem osobistym. Do Gruzji dowód wystarczy, ale pamiętajmy, że do innych państw Kaukazu Południowego potrzebujemy paszportu.
Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.
Jeśli pobyt w Gruzji ma potrwać ponad rok (praca, nauka, inne przyczyny), należy zalegalizować swój pobyt w Ambasadzie Gruzji w Warszawie lub na miejscu – w gruzińskim Ministerstwie Sprawiedliwości.
Pracodawca musi też dopełnić formalności po swojej stronie. Jeśli cudzoziemiec opuści Gruzję do 10 dni po upływie terminu jego legalnego pobytu nie poniesie kary. W okresie do 3 miesięcy po upływie dozwolonego okresu pobytu, jeśli cudzoziemiec opuści kraj dobrowolnie, ma prawo do wyjazdu z Gruzji bez przeszkód. Musi jednak zapłacić karę przed lub po wyjeździe z kraju. Jeśli kary nie opłaci, może nie zostać wpuszczony do Gruzji do chwili zapłaty zadłużenia.
Jeśli wjeżdżasz do Gruzji samochodem nie swoim, musisz mieć notarialną zgodę właściciela na korzystanie z auta.
Nielegalne jest przekraczanie granicy gruzińsko-rosyjskiej na odcinku Abchazji i Osetii Płd. od strony Federacji Rosyjskiej i podlega sankcjom kodeksu karnego Gruzji.
Od sierpnia 2011 r. Polacy mogą korzystać z przejścia granicznego między Gruzją a Rosją w miejscowości Kazbegi-Wierchnij Łars. 

Przepisy celne

Przepisy celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych. Nie ma specjalnych przepisów o wwozie i wywozie pieniędzy.
Należy wypełnić deklarację celną przy wjeździe i opuszczaniu Gruzji. Niektóre sklepy w Gruzji są oznaczone jako TAX FREE, czyli robienie zakupów w nich daje zwrot cła w strefie wolnocłowej przejść granicznych. Wyjątkiem jest sklep wolnocłowy w Tbilsi, gdzie po okazaniu biletu na lot (powrotnego) można od razu dostać zwolnienie z cła. Towary zostaną dowiezione na lotnisko lub do samolotu i oddane nabywcy w dniu wylotu.

Podróżowanie po Gruzji

Gruzja nie kontroluje okupowanych Abchazji i Osetii Południowej. Cudzoziemcy mają problem z wjazdem tamże, za wyjątkiem:
– Autonomicznej Republiki Abchazji – w okolicach Zugdidi,
– regionu Cchinwali (dawny Autonomiczny Region Południowej Osetii) – od strony Gori.
Poza tym nie ma ograniczeń w zwiedzaniu, ale doradzane jest zachowanie ostrożności.
Sieć kolejowa jest niedostatecznie gęsta.
Połączenia mikrobusami lokalne i międzymiastowe są tanie.
Polskie Linie Lotnicze LOT latają na trasie Tbilisi-Warszawa.

Zwyczaje i religia Gruzji

To wielowyznaniowy kraj. Katolicy są mniejszością. Dominuje prawosławie (65% osób należy do Gruzińskiej Cerkwi Prawosławnej), potem islam (11%, zwłaszcza w Adżarii i u Azerów), kościół ormiański (8%, przy granicy z Armenią i Turcją) oraz judaizm. W cerkwiach należy być ubranym skromnie (długie spodnie / spódnica, czasem chusta na głowie kobiet).

Informacje praktyczne

Są okresowe wyłączenia prądu i wody.
Produkty codziennego użytku są łatwo dostępne.
Są autobusy i mikrobusy jako komunikacja miejska.
Są bankomaty, można płacić kartą kredytową, w tym w hotelach i supermarketach.
Urzędy pracują od 10.00 do 18.00 (przerwa: 13.00-14.00). Sklepy – w godz. 10.00-18.00 lub 19.00, sklepy spożywcze – od 9.00 do 20.00 (choć często do 23.00).

Święta i dni wolne od pracy

1, 2, 7 i 19 stycznia,
3 i 8 marca,
9 kwietnia,
9, 12 i 26 maja,
28 sierpnia,
14 października,
23 listopada
oraz ruchome Święta Wielkanocne.

Bezpieczeństwo

Na terenie Gruzji jest już bezpieczeniej. Przestępstwa na turystach z zagranicy są sporadyczne. Warto jednak mieć oczy dookoła głowy i swój bagaż mieć pod ręką.
Części prowincji Shida Kartli, Samegrelo-Zemo Svaneti i Imereti są monitorowane przez UE.
Odradzane jest zwiedzanie republik Abchazji i Osetii Południowej, ze względu na niskie bezpieczeństwo i ograniczony wpływ polskiej opieki konsularnej.
W Tbilisi należy unikać częstych manifestacji i dużych zgromadzeń.

Prawo Gruzji

Kodeks karny nie odbiega od standardów międzynarodowych. Sprzedaż, posiadanie lub przemyt narkotyków i środków psychotropowych jest karane, szczególnie aresztem tymczasowym.

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie osobowe i ubezpieczenie OC (komunikacyjne) nie są obowiązkowe. Brakuje firm ubezpieczeniowych współpracujących z polskimi.

Zdrowie

Nie wymaga się szczepień.
Na bazarach zachowaj ostrożność na zakupach.
Woda z wodociągów nadaje się zwykle do bezpośredniego spożycia, bo jest chlorowana dość intensywnie.
W lecie w jeziorach może być wprowadzany zakaz kąpieli ze względu na duże stężenie bakterii.
Służba zdrowia jest uboga, a za opiekę medyczną dla turystów trzeba płacić. W Tbilisi i dużych miastach są prywatne przychodnie lekarskie z możliwością leczenia szpitalnego, co kosztuje od 30 euro wzwyż.

Informacje dla kierowców

Wystarczy polskie prawo jazdy.
Samochody na granicy są rejestrowane w systemie.
Po Gruzji Polak może jeździć swoim autem do 90 dni. Później musi opuścić kraj lub zostać zarejestrowane w Rustavi – Agencji Obsługi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W innym wypadku możemy zapłacić słoną karę finansową.
Na drogach Gruzji należy być ostrożnym, maksymalna prędkość w terenie niezabudowanym to 90 km/godz, a w zabudowanym to 60 km/godz.

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji

ambasador: Urszula Doroszewska
Gruzja, Tbilisi, Br. Zubalashvili 19, 0108
Tel.: +995 322920398 Tel. dyżurny: +995 599701279 Faks: +995 322920397
tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Dodaj komentarz